Mestský úrad Trstená

Opäť som bol nútený s troškou nostalgie si zaspomínať, ako sa mohla Trstená pýšiť svoju štukovou fasádou na svojom Mestskom úrade. To, čím sa mohli pýšiť nezmizlo, nezaniklo, len je to zakryté na dlhé roky pod fasádnymi doskami polystyrénu.

Pôvodné drevené okná nahradili lacné napodobeniny okienn zo susedného Poľska. Hodnotné kované mreže skončili v šrote. Ostenia vchodových dverí s hodnotnými ručne robenými štukovými omietkami zanikli.

Investorovi by som krivdil, keby nebolo vidieť aspoň snahu o zachovanie pôvodného tvaru fasády.  Dosiahol to farebnými ústupkami v polystyréhe aj s farebnými odlíšením. No bolo to nevyhnutné?

Fasáda sa mohla pekne sanovať a farebne zrekonštruovať. Strecha s vytvorením podkrovia sa mohla urobiť. Ale bolo nevyhnutné túto fasádu zakryť polystyrénom?

 

Príklad, ako by to nemalo vyzerať..

Tento článok nevznikol na kritiku investora. Tento článok vznikol, aby sme si uvedomili, že nie všetko sa musí zatepliť. Objekty majú aj svoju historickú hodnotu a takýmito stavebnými zásahmi o toto dedičstvo prichádzame.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *