Drevený obklad ako súčasť prevetrávanej fasády – chata Demänová

Cez vikend som mal možnosť navštíviť chatu v Nízkych Tatrách, ktorá mala krásny drevený obklad. Už z diaľky pôsobila veľmi moderne a štýlovo. Jej architektúrou do horské prostredia veľmi pekne zapadla.

Prvé, čo ma zaujalo, bola jej fasáda zrealizovaná z krásneho dreveného obkladu. Ide samozrejme už o moju deformáciu, keďže sa fasádam venujem a vždy a všade a ma zaujímajú vyriešené detaily týchto fasád. Tie sa dajú vyriešiť rôzne, jednak systémovo, alebo jednoduchšie pomocou klampiarskych prvkov vyrobených priamo na stavbe.

Poďme sa teda pozrieť na zrealizované detaily a posúďme spoločne, či boli spracované správne.

Prevetrávanie pri soklíku

Úprava roštu spôsob napojenia izolácie k fasáde je naozaj zrealizovaný veľmi neodborne. Rošt je otvorený a prístupný hlodavcom prípadne hmyzu, ktorý môže poškodiť parozábranu aj s tepelnou izoláciou. To je najdôležitejšia vec pri prevetrávanej fasáde. Keďže sa jedná len o rošt aj tak je potrebné zabrániť prístupu hlodavcov. Tí sú najväčším ohrozením fasády.

Ostenie:

Ako prvé som sa šiel pozrieť na balkónové dvere a spôsob upevnenia žalúzií v prevetrávanej fasáde. Je zrejmé, že tu to nemajú nijako vymyslené a viditeľný podkladný rošt nebude zakrytý tak, aby to nepôsobilo rušivo.

 

Prevetrávanie fasády pri štíte:

Pri štíte je profil fasády sa profil fasádnych dosiek zmenil z otvoreného roštu na uzavretý. Je to dôležité najmä kvôli tomu, aby do fasády „nezatínalo“. V oblasti štítu je potrebné vytvoriť vzduchovú medzeru a tú uzavrieť mriežkou. K tomu treba prispôsobiť aj oplechovanie. Je to dôležitá časť fasády. Ak nie je prevetrávanie dostatočné, prípadne žiadne, je možné, že z vnútornej strany obkladu kondenzujú vodné pary. Tie potom poškodzujú fasádny obklad. Z toho dôvodu je pri drevených obkladoch dať tomu veľký význam.

Čo tejto fasáde chýba?

 

1. Ukončenie prevetrávania pod strechou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Ochrana priestoru fasádneho roštu pri soklíku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zakrytie roštu v oblasti ostenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Môj záver

Ak plánujete stavbu domu s takouto fasádou, porozprávajte sa s realizátorom práve o týchto detailoch. Určite tým docielite požadovaný jedinečný dizajn vášho rodinného domu.

 

Zdieľaj tento článok:

One Comment on “Drevený obklad ako súčasť prevetrávanej fasády – chata Demänová”

  1. Tento clanok mi uplne pripomenul Grand Designs – Season 11, Episode 6 (Monmouthshire), velmi dobry diel ako si tiez davali drevene obklady a zabudli na velmi podstatne detaily okolo toho lebo nemali plan. Odporucam pozriet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *