Moderná štuková fasáda

Dnešná architektúra je poznačená mnohými vplyvmi. Jednak je ovplyvnená materiálmi, ktoré sú v dnešnej dobe použivané a taktiež nie je možné sa vyhnúť technologickému loby výrobcov stavebných  materiálov. Hovoríme o výrobcoch tepelno izolačných  materiálov a systémov. Dôsledkom týchto vplyvov je zmena miest a takmer úplná strata snahy o zachovanie tradičných fasád a budov. Mám  najmä na mysli rekonštrukcie budov, vznikali na začiatku dvadsiateho storočia. V našej zemepisne šírke sa jedná o budovy s vekom  80 až 90 rokov. Mnohé z nich sú trestuhodne pri rekonštrukciách zatepľované kontaktnými zatepľovacím systémami a tým zakrývajú to najcennejšie, čo sa v meste nachádza. Práve ten pocit tradičnej výstavby dokáže mestu vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

Túto problematiku by mohol vyriešiť postoj majiteľov nechnuteľností a vôle zachovať pôvodné fasády. Alebo naopak. Pri stavbe nových budov použiť prvky štukových fasád a tým prispieť k zachovaniu tradičných fasád.

Fasády je možné jednak rekonštruovať alebo robiť nové. Dnešné materiály dokážu spoľahlivo sanovať pôvodné štukové omietky. Je len potrebné prekonzultovať ich s reštaurátorom, prípadne s niekým, čo má s tým skúsenosti. Nie je nič  lepšie ako tradičná štuková fasáda. Je priedušná, je ekologická. Dôležité je použiť len správny materiál a to:

  • piesok
  • hasené vápno (je možné kúpiť vrecované)
  • axilát

V prípade, že staviate novostavbu v centre historického mesta, prípadne repliku nejakého kaštieľa, môžete si pomôcť s prefabrikovanými rímsami. To dokáže zjednodušiť realizáciu, ale efekt bude neopakovateľný. O tvare týchto prvkov sa s Vami rád porozprávam, preto ma neváhajte kontaktovať.

Nechajte sa aj inšpirovať obrázkami v doleuvedenej galérii.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *