Použitie ukončovacieho profilu pri realizácii fasády

Pri realizácii fasády sa stáva, že drevené prvky vystupujúce do fasády sa pri nanášaní omietky zašpinia farbou. Nevyzerá to pekne, preto je vhodné tieto prvky (podbitia strechy, pomúrnice, …) zakryť  krepovou páskou a fasádu ukončiť ukončovacím profilom s mriežkou. Hlavný problém, ktorý sa použitím tohto profilu vyrieši, je zabránenia vzniku prasklín práve v týchto miestach. Nielenže sa zabráni zašpineniu dreveného prvku, ale vznikne jemná špára medzi omietkou a týmto prvkom.

Veľmi ma zaskočilo, keď som na stavbe obchodného centra po roku užívania zbadal doleuvedenú prasklinu. Žiaľ realizátor vôbec nad týmto detailom vôbec nerozmýšľal a vznikla takáto prasklina na mnohých miestach. Sanovať takýto detail stojí veľa práce a výsledný efektu už bude nepekný, keďže sa použije silikón.

 

napojenie-omietky-drevenym-prvkom-fasady
Napojenie omietky dreveným prvkom fasády
Náhľad na ideálne napojenie dreva na fasáde zo silikátovej omietky
Náhľad na ideálne napojenie dreva na fasáde zo silikátovej omietky

Hovorím o jednoduchom profile tvaru L. Vytvorí  peknú líniu popri týchto drevených prvkoch a praskliny na fasáde nebudú.

Vyžadujte od realizátorov fasády použitie tohto jednoduchého profilu. Ten efekt sa vyplatí. Na jednej strane budete potrebovať zakúpiť profil navyše, no na strane druhej to pomôže murárom pekne oddeliť jednotlivé plochy matierálov na fasáde a aplikovanie omietky bude bez zbytočných chýb. Naliehajte, aj keď budú chcieť, aby ste ho nekupovali. Vy ste majiteľ domu, vy ste investor, tak nedajte sa zatlačiť do kúta. Vyžadujte to, čo viete, že vytvorí taký efekt, aký si želáte. Nesmiete dovoliť, aby  prípadné praskliny bol následne riešené použitím silikónu. Filozofiou tohto je použitiu silikónu zabrániť, pretože silikón je vždy len dočasné riešenie. Silikón zdegraduje a po dvoch troch rokoch ho budete musieť znova použiť. Vyhnite sa týmto komplikáciám a vyžadujte použitie profilov, ktoré sú uvedené v tomto článku.

Ak by ste chceli vedieť viac, kľudne mi napíšte email.

 

ukoncovaci_profil_pri fasade
Pohľad na zašpinené drevené prvky krovu

 

 

Zdieľaj tento článok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *